benmari-yontemi-ile-cikolata-eritme-tarifi
2020-07-19 Yazarı Nefis Yemek Tarifi 0

Benmari Yöntemi İle Çikolata Eritme Tarifi

Hazırlık süresi: 15 DakikaPişme süresi: 10 DakikaKaç Kişilik: 4 KişilikÖzet12345

recipe image

Yemek AdıBenmari Yöntemi İle Çikolata Eritme TarifiYayın Tarihi2018-04-27Hazırlık Süresi15DPişme Süresi10DToplam Zaman25D

Benmari, orjinali Bain Marie olan ve Fransızcadan dilimize geçen bir kelimedir ve kelime anlamı olarak Marie’nin banyosu anlamına gelmektedir. Birçok farklı tatlı tarifi için uygulanabilen bu yöntem, en çok çikolata eritme işlemi için uygulanmaktadır. Daha temiz, sağlıklı ve tariflere lezzet katan bir yöntem olduğu için sık sık tercih edilmektedir.

Isıyla temas etmesi uygun olmayan besinler için kullanılan bir eritme yöntemdir. Benmari yönteminde çikolatanın, doğrudan ısıyla temas etmeden eritilmesi sağlanmış olmaktadır. Eritilmek istenilen çikolatanın küçük bir kaba konulması ve bu kabın da su ile doldurulmuş olan başka bir kaba yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen pratik bir yöntemdir. Ocağa yerleştirilen su ile dolu kabın, üstteki kabı ısıtarak çikolatayı eritmesi sağlanır.

Son dönemlerde çok sık duyulan ve rastlanan benmari usulü çikolata eritme yöntemi nasıl yapılır, hangi tariflerde kullanılır? Cevabı detaylı olarak aşağıda yer almaktadır;

Benmari Yöntemi ile Çikolata Eritme İçin Malzemeler

  • Eritmek istediğiniz 2 kalıp çikolata (tercihe göre sütlü veya bitter olabilir)
  • Uygun boyutta bir tencere
  • Isıya dayanıklı, uygun boyutta bir kap
  • Bir miktar su

Benmari Yöntemi ile Çikolata Eritme Yapılışı

  1. Isıya dayanıklı bir tencereyi yarısını geçmeyecek miktarda su ile doldurun.
  2. Suyla dolu kabın içine, dibi suya temas etmeyecek şekilde daha küçük ve yine ısıya dayanıklı başka bir kap yerleştirin. Kullanılan kapların, ısıyı kolay iletmeyen malzemeden yapılmış olması önem arz etmektedir.
  3. Üstte bulunan kabın içine eritilecek çikolatayı koyun.
  4. Su dolu tencereyi ocağa yerleştirin ve kısık ateşte ara vermeden karıştırarak eritme işlemini tamamlayın. Tencere ateşe konulduğunda su ısınmaya başlayarak, bu ısının etkisiyle çikolatayı da eritmektedir.
  5. Benmari yöntemiyle çikolata eritme işlemi işte bu kadar kolay, afiyet olsun.