2020-12-11 Yazarı Nefis Yemek Tarifi 0

Covid-19 Vefat Sayıları Gerçek Mi ?

2020 yılında her bireyin bildiği üzere covid-19 salgını sebebiyle büyük trajediler yaşanmış, bir çok ailenin evine ateş düşürmüştür.Bütün dünyayı etkisi altına alan salgında ülkelerin ve tıp doktorlarının adeta elleri kolları bağlanmıştır.Şuan hala ilaç ve aşı çalışmaları devam eden covid-19 pandemisinde dünyada 11.12.2020 tarihi itibari ile sadece kayıtlı 69.700.000 vaka ve 1.580.000 vefat gerçekleşmiştir.Vefat eden şehitlere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyoruz.Türkiyede de günlük vaka ve vefat sayıları tablo halinde hergün sağlık bakanlığımızca yayınlanmaktadır.

Peki Bu Sayılar Doğru mu ?

Türkiyenin her ilinde defin işlemleri belediyelere bağlı mezarlıklar müdürlüklerince gerçekleştirildiğinden , vaka sayılarını kontrol etmemiz çok mümkün olmasa da halka açık vefat sayılarından bakanlığın verilerinin doğru olup olmadığını kontrol edebiliriz.

10 aralık 2020 tarihinde bütün türkiyede covid-19’a bağlı vefat sayısı 220 olarak açıklandığında sadece İstanbul şehrindeki bulaşıcı hastalığa bağlı vefat sayısı 199 , izmirdeki vefat sayısı 101’dir.

Her Bulaşıcı Hastalık Covid-19 Mu ?

Sağlık bakanımızın bu sayılara gelen tepki üzerine yaptığı açıklamada her bulaşıcı hastalığın covid-19 olmadığı bunun içinde çok fazla hastalık olduğu sayıların bu yüzden farklı çıktığını hepimizin gözünün içine bakarak açıkladığını tvlerden canlı yayında izledik.

Peki Önceki Yıllara Göre Vefat Sayılarındaki Artış Neden ?

Prof. Dr. Bengi Başer ‘in yaptığı araştırmaya göre

Türkiye nüfusunun %58 inin yaşadığı şehirlerde önceki yılların ortalamasına göre fazladan ölen insan sayısı 43.876’ya ulaştı.

25 kasım-1 aralık haftasında ölümler ortalamaya göre % 119 arttı.

Aynı haftada ortalama günlük fazla ölüm sayısı 679 oldu.

Pandemi döneminde covid-19 dışındaki bulaşıcı hastalık vefat sayılarında önceki yıllara göre ( 2015-2019) günlük 679 kişilik bir artışın olması olası bir ihtimal dahilinde olmadığı için bu vefat sayılarındaki artışlar covid-19 vefatlarıdır ve günlük tabloda 100-200 arası gösterilmeye devam edilmektedir.

Nüfusü 1 milyonu geçmeyen anadolu şehirlerinde bile 2020 ekim-kasım-aralık aylarında vefat sayılarında önceki 5 yıla göre %100-400 arasında artış gözükmektedir.

Bu dönemde etrafında bir tanıdığı covid kaynaklı vefat etmeyen , çevresinden bunu duymayan az sayıda insan kaldı.

Yukarıdaki tabloda 10.11.2020 tarihine ait ülkelerin vaka sayıları ve vefat sayıları kayıtlı google verilerine göre verilmektedir.

Bu tabloda karşılaştırma yaparsak;

Türkiyeden (30.424) daha düşük vaka sayısına sahip Birleşik Krallıkta (20.964) bile ki 14 günlük tam kapanma sonrasında neredeyse Türkiyenin 2.5 katı vefat sayısı vardır.

Avrupanın ortalama yaşının yüksek olduğunu düşünen arkadaşlarımızda yukarıdaki tablodan brezilya,arjantin,kolombiya gibi ülkelerin vefat ve vaka sayılarını inceleyebilir.

Yani açıklanan vefat sayıları gerçekte bize söylenenin en iyi ihtimalle 4 katıdır.

Peki Vefat Sayılarının Düşük Açıklanası Neye Yol Açtı ?

Vaka sayılarının eksik ve sonradan açıklanması vefat sayılarınında gizlenmesi vatandaşları rehavete sokarak normal yaşamlarına devam etmesine yol açtı.Hiç bir şeyden haberi olmayan ve güllük gülistanlık hayatına devam eden binlerce vatandaşımız yüzünden kronik hastalığı olan ve yaşlı bireylerimizin hayatıyla oynandı.Binlercemiz annesiz, babasız kaldık.Aynı aileden 3 , 4 kişi hayatını kaybetti , ocaklar söndü.

Bu İşten İktidarın Ne Çıkarı Var ? Neden Böyle Açıklasınlar Ki ?

2019 ocak-nisan aylarında vaka ve vefat sayılarının yanlış açıklanmasının sebebi yaz mevsiminde ülkemize gelecek olan turistleri kaçırmamaktan , ülkeye girecek olan bir kaç milyon doları geri çevirmeme düşüncesinden başka bir şey değildir.Ülkemize bir kaç milyon dolar girdi yanında covid-19 virüsü de girdi ve dağılımı arttı vatandaşlarımız rehavete kapıldı rahata alıştı ve geriye yaşanılan trajediler , yetim çocuklar , sönen ocaklar kaldı…